Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Самарський районний суд м. Дніпропетровська у 2015 році: напрацювання, здобутки, проблеми
Напередодні професійного свята – Дня працівників суду України – хотілося б підбити підсумки цього нелегкого в усіх відношеннях 2015 року.
Суди були й залишаються органами державної влади, які є єдиною гілкою влади, що здійснює правосуддя в державі. Своєчасний, справедливий та неупереджений судовий розгляд справ – запорука суспільного правопорядку та захисту прав людини та громадянина. В нинішніх умовах цей обов’язок суддів набуває особливо важливого значення.
Наша держава зараз переживає нелегкий і непростий час. Це час внутрішніх змін та боротьби із зовнішніми загрозами в період спаду економічного розвитку та високого градусу суспільної напруги. Непросто всім – і пересічним громадянам, і представникам влади.
Але, незважаючи на це, система судів України працює, вдосконалюється і стає більш відкритою для всіх громадян.
Самарський районний суд м. Дніпропетровська другий рік поспіль очолює Малихіна Влада Володимирівна, якій судді довірили керівництво судом. Малихіна В.В. працює в судовій системі понад 11 років – спочатку секретарем судового засідання, потім помічником судді, а тепер суддею Самарського районного суду м. Дніпропетровська.
З 1999 до жовтня 2014 року наш суд очолювала Маймур Галина Яківна, яка в цьому році відзначила свій 65-річний ювілей. Вона віддала своїй улюбленій роботі більше 30 років життя і завжди є прикладом високого професіоналізму у справах захисту прав і свобод громадян України для молодих колег.
З березня 2015 року Указом Президента України до суду було переведено суддів Центрально-Міського суду міста Горлівки Донецької області Зайченка С.В. та Грицаюк Н.М. Отже, штат суддів збільшився з 8 штатних одиниць до 10.
На жаль, зараз із 10 суддів мають повноваження і здійснюють правосуддя лише 6, а невдовзі взагалі буде лише 4 розглядати справи. Навантаження на суддів, які здійснюють правосуддя, колосальне. Процес обрання суддів безстроково затягується, що є грубим порушенням статті 85 Конституції України.
В цьому році керівництво апаратом суду очолив Федоренко Сергій Миколайович, яким одразу ж було розроблено та втілено в дію Положення про адаптацію новопризначених працівників суду. Відповідно до цього Положення процес адаптації ділиться на виробничу та соціальну, та розраховано на період від 1 до 3 місяців. В роботі апарату це, безумовно, нововведення. Та ми сподіваємось, що адаптація принесе свої позитивні результати.
Працівники суду (і судді, і працівники апарату) постійно підвищують свій професійний рівень та кваліфікацію як у Дніпропетровському регіональному відділенні Національної школи суддів України, так і в Державній судовій адміністрації України.
В листопаді 2015 року спеціалістом з психології та соціології стажером Суворовою Д.С. було проведено лекцію на тему «Емоційне вигорання державних службовців: профілактика та методи психокорекції», після чого з працівниками апарату було проведено тестування на предмет професійного вигорання. Результати тестування були розглянуті керівництвом та обговорені на зборах працівників апарату суду з метою уникнення професійного вигорання працівників в майбутньому.
В цьому році керівник апарату суду Федоренко С.М. успішно пройшов двотижневе навчання за програмою «судове адміністрування» за підтримки американської програми USAID «Judicial Administration». Пізніше голова суду Малихіна В.В. була запрошена на цей проект з питань судового адміністрування "Думати по-новому: майбутнє судової влади України створюють голови судів". По закінченню проекту голова суду та керівник апарату отримали сертифікати.
Судді Маштак К.С. та Поштаренко О.В. були обрані делегатами на ХXIII з’їзд суддів України, де Маштака К.С. було висунуто кандидатом у Раду суддів України від судів Дніпропетровської області.
Приємно зазначити, що п’ять працівників апарату суду вступили в цьому році до Національної академії державного управління при Президентові України (Київський, Львівський та Дніпропетровський інститути), де отримують другу вищу освіту за спеціальністю «Державне управління».
В Самарському районному суді м. Дніпропетровська створюються всі належні умови для прийому громадян: для зручності встановлено плаваючий графік обідньої перерви канцелярії з прийому документів, облаштовані інформаційні стенди зі зразками заяв, переліком справ, призначених для розгляду, ставками судового збору, платіжними реквізитами, графіком особистого прийому громадян головою суду та ін.
Відповідно до фінансування у 2015 році проведено ремонт коридору на першому поверсі приміщення суду. У 2016 році заплановано зробити ремонт канцелярії, а також встановлення електронного кіоску з метою надання можливості відвідувачам суду отримати інформацію у своїй справі без звернення до працівників апарату суду.
Для відкритого, своєчасного та повного інформування громадськості на офіційному веб-сайті суду постійно розміщується актуальна інформація про роботу суду.
Для налагодження зв’язків з громадськістю та ЗМІ на зборах суддів було обрано суддю-спікера та призначено прес-секретаря суду. Прес-служба суду тільки почала свою роботу і безперечно, що у нас ще немає досвіду спілкування зі ЗМІ та громадськістю, так як цього вимагають сучасні світові демократичні стандарти судочинства. Але початок покладено - проведено круглий стіл з представниками юридичної еліти району, надходять запити від громадських організацій стосовно надання інформації про суддів, на які надається змістовна та вичерпна інформація, відповідно до діючого законодавства. І у нас є вже напрацювання та плани, які спрямовані на гармонізацію відносин суду та суспільства, пропаганду ідей правосуддя, забезпечення зростання довіри до суду, об’єктивне висвітлення діяльності суду в засобах масової інформації та на веб-сторінці нашого суду.
На жаль, прийняття нового Закону України «Про державну службу» звело нанівець всі багаточисленні звернення працівників апаратів судів щодо співвідношення оплати праці працівників апаратів судів та суддів. Також, незрозуміло, хто в апаратах судів тепер буде держслужбовцем, а хто лише обслуговуючим персоналом. Одне визначено точно – помічники суддів тепер будуть відноситись до патронатної служби. Все це свідчить про суттєве звуження прав працівників апаратів судів і як наслідок позови, звільнення та плинність висококваліфікованих кадрів.
Зміцнення незалежності судів і суддів неможливе без підтримки цього процесу суспільством. Ефективним прийомом проти незаконного впливу на суд є такі принципи судочинства, як гласність та відкритість. У разі відкритого діалогу між судом і суспільством, у останнього буде формуватись ясне розуміння ситуації і в такому випадку ніхто не буде мати можливості незаконно впливати на інститут правосуддя. Адже прозорість судової влади сприятиме підвищенню авторитету правосуддя.
Судовій владі ще потрібно навчитися протистояти впливу та маніпуляціям з різних сторін, відкрити себе суспільству та побудувати партнерські взаємовідносини із засобами масової інформації та громадськими організаціями.
Наприкінці, хотілось би привітати, в першу чергу, працівників Самарського районного суду м. Дніпропетровська, 19 кращих працівників якого будуть відзначені керівництвом суду і нагороджені грамотами, і всіх наших колег з професійним святом – Днем працівників суду України.
Своєю щоденною працею працівники судів зберігають мир, суспільну злагоду та політичну стабільність у країні. Хай нагородою вам за невтомну працю стане вдячність людей, яким ви повернули віру в справедливість і верховенство права в нашій державі.
Бажаємо всім доброї вдачі, оптимізму й професійних успіхів, шани громадян і підтримки держави!
Прес-секретар суду